ГЭР Виз Грек рүү виз Оросуудад 2016 онд Грек рүү виз авах: шаардлагатай юу, яаж хийх вэ

2-р тооны элементүүд. Математикийн дидактик материал. Дугаар "2. Ахлах бүлгийн эмэгтэйн тухай хичээлийн хураангуй

Та хүүхэдтэйгээ 2-ын тоог судалж эхлэхдээ түүний анхаарлыг энэ материалд аль болох гэнэт татахыг хичээ. . Энэ зорилгоор оньсого, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг, хэл эргүүлэх, шүлэг ашиглахыг зөвлөж байна.. Танилцуулга, зурагтай гэрэл зургийн дугаар нь төгс төгөлдөр юм. Эдгээр бүх гарын авлага, материалыг вэбсайтаас татаж авах боломжтой. Тэд 1-р ангийн математикийн хичээл ордог багш нарт маш сайн туслах болно.

Ром тоо

Зураг

2 дугаарын сайхан зургууд

Математик, ярианы хөгжил

2-р тоог судалснаар та хүүхдийн яриаг нэгэн зэрэг хөгжүүлэх боломжтой. Үүний тулд даалгавруудын хооронд хэл, шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үг, хэллэгийг санал болго.

Хэлний мушгиа нь материалыг нэгтгэхээс гадна тодорхой яриаг хөгжүүлэхэд тусална. Орос хэл дээр тоонууд идэвхтэй оролцдог хэл яриа байдаг. Тэдгээрийг мөн вэбсайтаас татаж авах боломжтой.

Зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг нь ардын аман зохиолын төрлийг төлөвшүүлдэг. Хичээл ахих тусам 2-ын тоотой холбоотой сонирхолтой түүхүүдэд ашигла. Мөн зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгс нь нээлттэй хичээлд маш сайн нэмэлт болно.

Яриа хөгжүүлэх, сурсан материалыг нэгтгэхийн тулд шүлэг ашиглана уу. Та орчин үеийн бусад зохиолчдыг жишээ болгон авч болно. Манай вэбсайтаас та гол баатар нь 2-р шүлгийн түүврийг олох болно.

Оньсого нь авхаалж самбаа, оюун ухааныг хөгжүүлэхэд тусална. Оньсого нь объектын тайлбар дээр үндэслэн бүтээгдсэн бөгөөд ингэснээр өөр хүн юу ярьж байгааг тааварлах боломжтой болно. Манай вэбсайтаас та 2 дугаарыг шифрлэсэн оньсогонуудыг олох болно.

Бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэхийн тулд 2-р тоо ямар харагддаг вэ гэсэн асуултыг асуухад илүүдэхгүй. Магадгүй энэ дүрс нь дэгээ шиг, хүзүүгээ нугалж буй хун шиг харагдах болно. Энэ дасгал нь төсөөллийг төгс хөгжүүлдэг. Гэрийн даалгаврын хувьд та асуулт асууж болно: энэ тоо ямар харагдаж байна вэ?

Дүрслэх хэрэгслүүд

2-р тоог судлах явцад үзүүлэнгийн хэрэгсэл нь танилцуулга, гэрэл зураг, будах ном, хуулбарын дэвтэр, зураг байж болно.

  • - нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулсан танилцуулга.

Хүүхдийн анхаарлыг тухайн материалд татахын тулд 1-р ангийн хичээлд сууж буй багш видео танилцуулгыг ашиглаж болно. Танилцуулга нь зөвхөн гэрэл зураг, зураг төдийгүй тэдгээрийн тайлбарыг агуулдаг. Танилцуулга нь зөвхөн Араб хэл төдийгүй Ром тоо 2 байдгийг хүүхдүүдэд танилцуулж болно.

Өнгө будах хуудас

Буддаг ном бол хүүхэд өөр өнгөөр ​​будаж байх ёстой зураг юм. Будах нь тэвчээр, үнэн зөв, анхааралтай байхыг сургадаг. Хүүхэд зурахдаа зурааснаас хэтрэхгүй байхыг хичээж, үйлдэлдээ даруу зан гаргадаг. Өнгө нь нарийн моторт ур чадварыг сургах замаар бичих гайхалтай бэлтгэл юм. Мөн будах ном нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эсвэл 1-р ангид сурч буй хүүхдүүдэд гэрийн даалгавар болж чаддаг.


Мэдээлэл

Хичээл 9
Сэдэв. Тоо ба зураг 2. Хоёрын тоог бичих. Зүйл тоолох. Зоос 1к., 2к.
Зорилго: объектуудын бүлгийг тоонуудтай харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх; 2-ын тоо хэрхэн үүсдэгийг харуулах, 2-ын тоог хэрхэн бичихийг заах; ажиглалт, анхаарлыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: тоо бүхий картууд, объектын багц бүхий таблетууд, оюутан бүрт зориулсан геометрийн материалын багц.
Хичээлийн үеэр
I. Сурагчдын мэдлэгийг шинэчлэх
1. Сурсан зүйлээ давтах
Картуудтай ажиллах
Багш хэд хэдэн объект бүхий картыг харуулдаг - оюутнууд дугаартай харгалзах картыг харуулдаг.
2. Цифрүүдийн тоог тоол.
Багшийн карт дээр бичсэн тооны дараа үргэлжлүүлэн тоолно.
- Газрын зураг дээр юу харсан бэ? (Тоонууд) Тэд юу гэсэн үг вэ? (Тоонууд)
3. 1 тоогоор заасан зүйлсийн тоо бүхий картыг ол.
II. Шинэ материал сурах
1. Геометрийн материалтай ажиллах. 2 дугаарын найрлага
- 1 шар дөрвөлжин, дараа нь 1 ногоон тавь. Нийт хэдэн тойрог байна вэ? 1 шар гурвалжин, дараа нь 1 цэнхэр гурвалжинг байрлуул. Нийт хэдэн гурвалжин байдаг вэ? 2 дугаарыг яаж авах вэ?
Дүгнэлт: 2-ын тоог авахын тулд 1-ээс 1-ийг нэмэх хэрэгтэй.
2. 1-ээс 2-ын тоо үүсэх
Самбар дээр объектын зургууд байдаг (нэг нэгээр нь). Асуудал: объект бүрийг хэрхэн хоёр болгох вэ?
3. Сурах бичигтэй ажиллах
- Бөмбөлгүүдийг хар. Зүүн талд хэдэн бөмбөлгүүдийг байгаа вэ? Баруун талд хэдэн бөмбөлгүүдийг байгаа вэ? Та яаж 2 бөмбөлгүүдийг авсан бэ?
- 2-ын тоог 2-ын тоогоор илэрхийлнэ.
- Зурган дээрх объектуудын аль нь нэг, аль нь хоёр болохыг тодорхойл.
4. Биеийн тамирын хичээлийн минут
5. 2-р тоог авч үзэх
Гэхдээ энэ бол 2 дугаар,
Тэр дугуй толгойтой
Урт сүүл, муруй хүзүү,
Энэ бол таны харж байгаагаар deuce юм.
-Дуус ямар харагддаг вэ? Энэ тоо нь сайхан сүүлтэй тул санахад хялбар байдаг. 2-ын тоо алхам тутамд тааралддаг. Жишээлбэл, та хоёр гар, хоёр хөл, хоёр чихтэй.
6. 2-р үсэг
- 2-р дугаар нь баруун дээд муруй, урт шулуун налуу шугам, хэвтээ долгионы шугам гэсэн гурван элементээс бүрдэнэ. Бид нүдний дундаас дээш бичиж эхэлж, дөрвөлжингийн дээд талд дугуй зурж, эсийн баруун талаас баруун булан руу дугуйруулж, дараа нь жижиг баруун хагас зууван дүрсийг дүрсэлж, урт шулуун налуу шугам болгон хувиргадаг. , бид гараа өргөхгүйгээр доошоо зурж, талбайн доод талын дунд хүртэл. Үүнээс бид квадратын доод булангийн баруун талд хэвтээ долгион зурдаг.
2 дугаарыг бичих
7. Зоосны тухай танилцуулга
- Дэлгүүрээс юм худалдаж авахын тулд мөнгө төлөх хэрэгтэй. Hryvnias байдаг, мөн бага мөнгө байдаг - kopecks. 1 копейк (багш зургийг харуулав), 2 копейк, 5 копейк, 10 копейк, 25, 50 копейк байна. Зургийг хараарай (P. 11, No3). ямар зоос харж байна вэ? 2 копейк болгохын тулд хэдэн 1 копейк зоос авах шаардлагатай вэ?
8. График ур чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд
Боодолгүй чихэр байгаа шиг олон тойрог зур. (P. 11, No 4).
9. Логик даалгавар
Зурган дээрээс нэмэлт объектыг олж, яагаад нэмэлт болохыг тайлбарла.
III. Хичээлийн хураангуй

"Дугаар 2. Орон 2. Хос" сэдвээр математикийн хичээлийн хураангуй (сургуулийн өмнөх насны).

Миний тухай: Нэгдүгээр мэргэшлийн зэрэгтэй, 25 жил ажилласан туршлагатай, үүнээс 10 жил нь манай цэцэрлэг “Сургууль 2100” хөтөлбөрийн хүрээнд ажиллаж байна. Миний хобби: хатгамал, бүжиг, компьютер, аялах. Миний итгэл үнэмшил: Илүү ихийг сурч, илүү сайн сайхны төлөө хичээ.

“Сургууль 2100...” хөтөлбөрийн гол зорилго нь хүүхдийн урам зориг, оюуны болон бүтээлч чадавхи, хувийн шинж чанарыг цогцоор нь хөгжүүлэх явдал юм.

Зорилтот:
1.Тоо, 2-той танилцах нөхцөлийг бүрдүүлнэ.
Даалгаварууд:
1.2-ын тоо, 2-ын тоо үүсэх, найрлагыг танилцуулах.
2. Нэмэх, хасах үйлдлүүдийн утга санаа, бүхэл ба хэсгүүдийн хамаарлын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.
3.Математикийн яриа, бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Бусад хүүхдүүдийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх, суралцах эерэг сэдлийг бий болгох.
Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах.

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулалтын мөч, сэтгэл зүйн хандлага.
Нар эртнээс мандсан,
Манай цонх руу харлаа
Тэр биднийг анги руу гүйлгэв -
Одоо математик.

- Үндсэн мэдлэгийг шалгах.
- Хавх.

Самбар дээр алдаатай тэгш байдал бий.
Хүүхдүүдээс хариултаа зөвтгөж алдаагаа засахыг хүснэ.

1. 2-ын тоо үүсэх.
Тоглоом "Динамик зураг".
Хүүхдүүд динамик зургуудыг хийж, тэдгээрийн талаар өөрсдөө ярьдаг (урьдчилсан ажил).

- Нар тэнгэрт гарч, дэлхийг бүхэлд нь гэрэлтүүлэв.
- Түүний туяа ойн цэвэрлэгээнд хүрч, зул сарын гацуур мод руу инээмсэглэж, мөөг, мод дээрх шувууг гэрэлтүүлэв.
"Гэхдээ дараа нь нэг үүл гарч ирээд, дараа нь өөр нэг үүл гарч, бороо орж эхлэв."
-Бороо зогссон. Нар дахин туяарч байна.
- Модон дээрх шувуу баяртай байв. Өөр нэг шувуу түүн рүү нисэв.
- Модны доорх мөөгөнцөр наранд баяртай байв. Мөн борооны дараа өөр мөөгөнцөр ургасан.
- Охин хөндийд гарч ирэв: тэр зул сарын гацуур модыг биширч, наранд жаргаж байв.
шувууг сонсдог, мөөг цуглуулдаг.

Зургийн талаархи асуултууд:
-Ямар зургууд, нэг нэгээр нь?
-Хоёр хэсэгт ямар зураг байгаа вэ?
- Та хоёр үүл, хоёр шувуу, хоёр мөөгийг яаж авсан бэ? (Эхлээд нэг үүл байсан, дараа нь өөр нэг үүл гарч ирэв - хоёр үүл байсан. Өөр нэг шувуу нэг шувуу руу ниссэн - 2 шувуу байсан. Нэг мөөг байсан, өөр мөөг ургасан - 2 мөөг байсан).
- Та 2-ын тоог яаж авах вэ? (Нэг дээр нэгийг нэмэх - та 2 авах болно)
- Бидний зурган дээр 2 гацуур мод байхаар хийж болох уу? Үүнийг хэрхэн хийх вэ? (Дахин 1 зул сарын гацуур мод нэмнэ.)
- Бидний зурган дээр 2 охин байхаар болгож чадах уу? Үүнийг хэрхэн хийх вэ? (Дахин 1 охин нэмнэ үү.)
- Бидний зурган дээр 2 нар байхаар хийж чадах уу? Яагаад?

"Хос" гэсэн ойлголт.
-Хоёр зүйлийг яаж авах вэ? (нэг зүйл дээр дахиад нэгийг нэмнэ үү).

Тоглоом “Танд нэг нэгээрээ, нэг нэгээр нь хос юу байна вэ?

Биеийн тамирын минут. "Юу байна?"
Миний асуулт бүрт та найрсаг найрал дуугаар хариулах болно: "Тийм л байна!" шаардлагатай үйлдлүүдийг харуулах дохио зангаа.
Юу байна?
Чи явах уу?
Та яаж гүйж байна вэ?
Та усанд сэлэх үү?
Та өдрийн хоолоо тэсэн ядан хүлээж байна уу?
Та дагаж байна уу?
Та өглөө унтдаг уу?
Чи дэггүй юм уу?

2 дугаарыг танилцуулж байна.
Тэмдэглэлийн дэвтэр No1, хуудас 32
- Нэг цэгийг дүрсэлсэн даалуу, шоо үзүүл. Бид нэг сэдвийн талаар ярьж байгааг өөр яаж харуулах вэ? Та ямар тоог мэдэх вэ?
- Бид хоёр объектын тухай ярьж байгаагаа хэрхэн харуулах вэ? Надад хоёр саваа үзүүлээч.
-2 тоо хэнийг санагдуулдаг вэ?
Энэ бол 2-р тоо юм
Түүний харагдах байдлыг биширээрэй: сүүл нь түүний араас чирдэг. (С. Маршак)

Хоёр нь зулзага шиг харагдаж байна
Урт хүзүүтэй
Хушуу нь нимгэн.

Практик үйл ажиллагаанд мэдлэгийг бий болгох.
Бид 2 дугаарыг хаанаас олох вэ? (Цаг дээрх тоо, хоёрдугаар сар, долоо хоногийн хоёр дахь өдөр үү?)
Та 2-ын тоог яаж харуулах вэ? Бичих, зурах, саваагаар хэвтэх, хуванцараар баримал хийх.
Пластилинаас 2-р тоог харуул (ширээ бүр дээр хуванцар хоосон зай байдаг).
Тоог хуруугаараа дугуйл. 2 дугаарыг бичихээ санаарай. Агаарт бичих.

Биеийн тамирын минут. "Шувууд" хурууны тоглоом.
Энэ шувуу бол булбул, бид хуруугаа хуруугаараа хуруугаараа нэг нэгээр нь нугалав
Энэ шувуу бол бор шувуу юм
Энэ шувуу нь лав шувуу юм
Энэ шувуу нь эрдэнэ шиш юм
Энэ шувуу бол шар шувуу юм
Нойрмог бяцхан толгой
Энэ шувуу бол ууртай бүргэд юм
Шувууд, шувууд гэртээ харьдаг

2. Давталт.
Тэмдэглэлийн дэвтрийн ажил No4. Хуудас. 33
Нэмэх, хасах үйлдлүүдийн утга, бүхэл ба хэсгүүдийн хамаарлын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.
Математик яриа, бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх
Даалгаврыг тайлбартайгаар дуусгасан. Тоон тэгш хэмтэй объектуудтай үйлдлийг харьцуулах. Хүүхдүүдийг тайлбарлаж, тасархай шугамаар бичсэн тоонуудыг дугуйлахад урь.

3. Эцсийн эргэцүүлэл.
- Хоёр гар, хоёр хуруугаа өргө.
- Бид хэдтэй уулзсан бэ?
- Энэ тоогоор хэдэн объектыг зааж өгсөн бэ?
- Сайн хийлээ!
Загварыг эвдэхгүйгээр гэртээ хэмнэлийг дуусга. Тоглоом, тоонуудыг будах 2.

Лавлагаа:
1. Л.Г. Петерсон, Н.П. Холина, "Нэг бол алхам, хоёр алхам ...". Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан практик математикийн хичээл. Удирдамж".
2. Математикийн практик хичээлийн нэмэлт гарын авлага “Нэг бол алхам, хоёр шат...”. 5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан математик 1-р хэсэг.

, "Хичээлд зориулсан танилцуулга" уралдаан

Хичээлд зориулсан танилцуулга











Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилтот:

  • эдгээр бүлгүүдэд багтсан объектын тооноос хамааран бүлгүүдийн тэгш байдал, тэгш бус байдлыг тогтоох чадварыг нэгтгэх;
  • объект, тоо, тоонуудын хооронд захидал харилцаа тогтоох;
  • объектыг тоо хэмжээ, тоолох, нэрлэх тоогоор харьцуулах;
  • 2, 2-ын тоо үүсэх, найрлагыг танилцуулах.
  • тооны цувралын танилцуулга.

Сурах бичиг:С.И. Волков "Математикийн алхамууд".

Хичээлийн явц

1. Org. мөч.

Нар эртнээс мандсан,
Манай цонх руу харлаа
Тэр биднийг анги руу яаравчлав -
Одоо математик.

Тоолох дасгалууд.

Сайн уу залуусаа!

Дансыг урагш болон урвуу дарааллаар баталгаажуулах.

  • алгаа ташихтай зэрэгцэн тоолох,
  • арагшаа тоол
  • гинж тоолох: хүн бүр дараагийн дугаарыг нэрлэнэ (шууд дарааллаар).

Тоолох дасгал.

Асуултуудын хариулт:

  • Өдрийн цагаар тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (1)
  • машин хэдэн дугуйтай вэ? (4)
  • Хоёр муур хэдэн чихтэй вэ? (4)
  • Таван үхэр хэдэн сүүлтэй вэ? (5)
  • шөнө тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (0)

2. 2-ын тоо үүсэх.

Тоглоом "Динамик зураг"

Самбар нь нар, хэрэм, зул сарын гацуур мод, үүл, мөөгний динамик зургийг агуулдаг. шувууд.

Багш: Залуус аа, миний та нарт зориулж хийсэн зургийг хараарай. Бас миний түүхийг сонс.

Нар тэнгэрт сэрж, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг инээмсэглэлээрээ гэрэлтүүлэв. Нарны туяа ойн цоорхойд тусч, гацуур мод, мөөг, гацуур дээрх шувуу руу инээмсэглэв.

Сагсныхаа мөөгийг олоорой. Зурган дээр байгаа хэмжээгээрээ нийтлээрэй.

Шувуудыг олоод зурган дээр байгаагаар нь бичээрэй.

Гэтэл дараа нь үүл ирж, дараа нь өөр нэг үүл гарч, бороо орж эхлэв. Бороо мөөг болон гацуур модны аль алинд нь асгарав.

Тэгээд бороо зогсоход нар дахин гарч ирэв. Модон дээрх шувуу баяртай байв. Өөр нэг шувуу түүн рүү нисэв .(өөр шувуу нэмэх)

Модны доорх мөөгөнцөр нь наранд бас баяртай байв. Мөн борооны дараа өөр мөөгөнцөр ургасан . (мөөг нэмнэ)

Нэг хэрэм цоорхой руу үсрэв (хэрэм тарих)зул сарын гацуур модны доор өөр мөөг ургасныг харав. Хэрэм баярлаж, сагс аваад мөөг цуглуулахаар явав.

Дараа нь багш зургийн талаар асуулт асууна.

Залуус аа, надад хэлээч, бид ямар төрлийн зурагтай вэ? (1 гацуур, 1 нар, 1 хэрэм)

Хоёр ямар зураг байна вэ? (2 үүл, 2 мөөг, 2 шувуу)

Залуус аа, бид яаж 2 үүл, 2 мөөг авсан бэ? 2 шувуу (эхлээд нэг үүл гарч ирэв, дараа нь өөр нэг үүл гарч ирэв - хоёр үүл байсан. Нэг мөөгөнцөр, өөр мөөгөнцөр ургасан - 2 мөөгөнцөр байсан)гэх мэт.

Чи бид хоёр яаж 2 дугаартай болох вэ? (Нэг дээр нэгийг нэмбэл хоёрыг авна)

Залуус аа, та бид хоёр гацуур модтой болох боломжтой юу? Чи бид хоёр үүнийг яаж хийх вэ? (Өөр зул сарын гацуур мод нэмье)

Бид зурган дээр хоёр хэрэм гаргаж болох уу? Үүнийг хэрхэн хийх вэ? (Өөр хэрэм нэмье)

Бид зураг дээр хоёр нарыг гаргаж чадах уу? (Үгүй).Яагаад? (Учир нь ганц нар байдаг)

3. 2-ын тоог танилцуулж байна.

Хоёр дугаарыг энэ тоогоор илэрхийлнэ. Энэ бол дугаар 2. Энэ ямар харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Энэ бол 2-ын тооны тухай С.Я.Маршакийн зохиосон шүлэг юм.

Гэхдээ энэ бол хоёрдугаарт байна.
Энэ нь ямар байгааг биширдэг:
Deuce хүзүүгээ нугалж,
Сүүл нь түүний араас чирнэ.

Хоёр нь зулзага шиг харагдаж байна
Урт хүзүүтэй
Хушуу нь нимгэн.

4. Биеийн тамирын дасгал.

Дээшээ хоёр алга ташив.
Таны өмнө хоёр алга ташив.
Хоёр гараа ардаа далд хийцгээе
Тэгээд хоёр хөл дээрээ үсэрцгээе.

5. Тооны цувааг танилцуулж байна.

Одоо өөрийгөө хар, чамд юу нь нэг, юу нь хоёр байна вэ?

Залуус аа, бүх тоо дэг журамд дуртай. Биеийн тамирын хичээлд ордог шиг дандаа дараалан жагсдаг. Та өндрөөр тооцдог уу?

Мөн тоонууд нь хүссэнээрээ зогсохгүй тодорхой дарааллаар зогсдог. Хамгийн жижиг зүйл урд байна. Үүний араас гарсан тоо нь нэг, дараагийнх нь дахиад нэг, дахин нэг, мөн төгсгөлгүй үргэлжлэх болно. Бидний мэддэг ямар тоонуудыг санаж байна уу? (Нэг ба хоёр дугаар.) Аль нь жижиг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Тийм шүү, нэг. Энэ нь нэг тоо нь зүүн талд эхнийх байх болно гэсэн үг юм (бид 1-ийн тоог самбар дээр тавьдаг).

Аль тоо нь 1-ээс их вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Зөв, 2 тоо. Хоёр тоо хаана байх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Энэ нь зөв, нэгний дараа.

6. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Хуудас 27.

Сурах бичгээ 27-р хуудас руу нээ.

  • Энэ хуудсан дээр ямар тоо амьдардаг вэ?
  • Дүрслэл үзүүлсэн үлгэрийг нэрлэ.
  • 2-т юу зурсан бэ?
  • Манай талбай руу баавгай орж ирэв. Баавгай хэдэн бөмбөгтэй вэ? 2 дугаартай холбогдоцгооё.
  • Цэлмэгт хэдэн туулай байдаг вэ? Тэдэнд хоёр лууван зурцгаая

Хуудас 28

  • Кубуудыг 2 хэсэг болгон хуваа.
  • Далуунуудыг засах хэрэгтэй. Зүйлүүдийн тоог цэгээр тэмдэглэе.
  • Хоёр зүйл байхад тэд өөр юу хэлэх вэ? (хос)

№ 3 Та "хос" гэж юу хэлэх вэ - үүнийг уутанд хийж дугуйл.

7. Хичээлийн хураангуй.

Бид өнөөдөр ангидаа ямар тооны талаар мэдсэн бэ? 2-ын тооны тухай шүлгийг санацгаая.

Тоолох саваа ашиглан 2-ын тоог бүтээ.

Хэрэм 2-ын тоог сүүдэрлэж, будахыг урьж байна.

Сайн хийлээ! Та бүгд 2-р тоог мэднэ! Бүгд л чадах чинээгээрээ хичээж, сайн ажилласан. Гэртээ ээж, аавтайгаа 29-р хуудасны даалгавруудыг гүйцэтгээрэй.

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Манай сургуульд 10-р сард ирээдүйн нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх ангиуд - "Сургуульд хүрэх алхам" хичээл эхэлдэг.

Хөтөлбөрийн зорилго нь хүүхдийг сургуулийн амьдралд бэлтгэх, шинэ тэргүүлэх үйл ажиллагаанд бэлтгэх, нийгмийн шинэ орчинд дасан зохицох бэрхшээлийг арилгах, хүүхдийн танин мэдэхүйн болон харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, засах явдал юм.

Бүртгэгдсэн албан тушаалуудаас сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх, боловсролын үйл ажиллагааны бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг бүрдүүлэх хөтөлбөрийг дараахь зүйлийг харгалзан боловсруулсан болно.

  • Ирээдүйд сургуулийн сургалтын хөтөлбөрийг амжилттай эзэмших боломжийг олгодог хүүхдийн цогц хөгжил;
  • ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагчдын бие бялдар, хувийн болон оюуны бэлтгэлийг хөгжүүлэх;
  • хүүхдийн бие даасан чадварыг тодорхойлох, түүний оюуны болон сэтгэл хөдлөлийн-сайн дурын хүрээг хөгжүүлэх.

Энэхүү хөтөлбөр нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харилцааны ур чадвар, бүтээлч чадвар, ангилах, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Хүүхдэд ярианы хөгжил, математик, гарын байрлал (өнгө будах, сүүдэрлэх, цаас, төрөл бүрийн материалтай ажиллах) зэрэг хичээлүүдийг явуулдаг.

Бид танд математик, урлаг+хөдөлмөр хичээлийн нэгдсэн 2 хичээлийг (тус бүр 30 минут) санал болгож байна.

Сэдэв: "Тоо ба зураг 2"

Хичээлийн зорилго нь 2-ын тоо, түүний найрлагыг судлах, 2-ын тоог бичих, хүрээлэн буй орчинд тоог олох, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, математикийн чадвар, анхаарал, ой санамж, яриаг хөгжүүлэх;

- шаргуу хөдөлмөр, харилцан ойлголцлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: хэвлэсэн тараах материал, хөвөн дэвсгэрээр хийсэн хун, цавуу, өнгөт харандаа.

Хичээлийн явц

1-р хичээл: математик

I. Сэтгэл зүйн байдал – “Хүүхдийн арифметик” хөгжмийн танилцуулга.

II. 2 дугаарыг танилцуулж байна.

- Залуус аа, сүүлийн хичээл дээр ямар тоогоор уулзсанаа санацгаая (1)

– Тэгээд бидэнд дугаартай танилцахад хэн тусалсан бэ (Сока эгч, муур Кеся)

– Өнөөдөр бидний туслахууд муур Яша, муур Сима байх болно

– Тэгээд одоо……………..(“Хүүхдийн арифметик. 2-р дугаар” хичээлийн хэсэг сонсогдож байна)

Самбар дээрх тоог багш тайлбарын хамт үзүүлэв.

Гэхдээ энэ бол 2-р тоо, ямар харагдаж байгааг биширээрэй:

Deuce хүзүүгээ нугалж,

Сүүл нь түүний араас чирж байна.

- Тэнгэрт хэдэн нисдэг тэрэг байгааг дугуйлж, өнгөөр ​​​​(хоёр)

III. Биеийн тамирын минут.

- Бид 2-ын тоог бичих ёстой.

– Бид сайхан тоо авахын тулд хуруугаа сунгах хэрэгтэй

Хуруунууд дасгал хийж байна
Бага ядрахын тулд.
Тэгээд тэд тэмдэглэлийн дэвтэрт байна
Тэд тоо бичих болно.

(Алганы янз бүрийн хөдөлгөөн)

Энэ хуруу өвөө
Энэ хуруу бол эмээ
Энэ хуруу бол аав
Энэ хуруу бол ээж
Энэ хуруу бол би
Энэ бол миний бүх гэр бүл!

(Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа ээлжлэн нугалах)

IV. Элементүүдтэй ажиллах (тойроглох, бичих) тоо 2.

Багш тоонуудын зөв бичгийн дүрмийг шалгана.

Энд би тод гадаргуугийн дагуу гулсдаг
Оюутны дэвтэр
Үзэгний хөнгөн цохилтоор
Хоёр дугаар гарч ирэв

V. Алсын хараагаа хөгжүүлэх тал дээр ажилла.

  • Оймс бүрт хосыг олоорой.

  • Тэдгээрээс хоёр объектыг олж, буд.

VI.

Биеийн тамирын хичээл: "Хоёр баавгай сууж байв"

VII. Тойм дагуу зур.

– Манай биеийн тамирын ангид хэдэн баавгай байсан бэ? (2)

– Өнөөдөр бид яагаад биеийн тамирын хичээлийг үзсэн бэ? (бид 2 дугаарыг судалдаг)

- Залуус аа, та зураг дээр юу харж байна вэ? (Хун)

Хоёр хун шиг харагдаж байна:
Хүзүү, сүүл нь бас байдаг
Хун хэлж чадна
Хоёр дугаарыг хэрхэн бичих вэ?

– Тоо бичихийн тулд хунг энхрийлэх хэрэгтэй.

-Ээж чинь чамайг яаж энхрийлдэг вэ? Тэр толгойгоо илж байна.

- Хунг тэжээцгээе. (Хүүхдүүд багшийн дараа агаарт давтана)

– Одоо харандаагаа аваад хоёрын тоог бич.

Хичээл 2: Чадварлаг гарууд уйдахыг мэддэггүй. (Урлаг + хөдөлмөр)

Хүүхдүүдийг хөвөн дэвсгэрээр (хунгийн дүрсийг урьдчилан бэлтгэсэн) аппликейшн хийж, зургаа дуусгахыг урьж байна.